Psycho (kolekce)

Filmové série

Psycho (kolekce)

4 dílů 1960–1990 6.6/10

Psycho (kolekce) je filmová série, kterou v katalogu Cinefy tvoří 4 filmy z let 1960–1990. Najdete tu kompletní chronologii, hodnocení i informace, kde jednotlivé díly legálně sledovat.

Celková délka
6 h 51 min
Tržby v kinech
0.10 mld $
Nejlepší díl
Psycho (8.4)
V databázi
4/4

Pořadí sledování

  1. 1Psycho

    Psycho (1960)

    8.4

    Alfred Hitchcock · 1h 49m · Horor, Thriller

    Anthony Perkins jako duševně nemocný Norman Bates. Jeho starý ponurý dům slouží jako příležitostný motel a rozhodně není místem klidného odpočinku. O tom se přesvědčí i Marion Craneová (Janet Leigh). Soukromý detektiv (Martin Balsam) a Marionina sestra (Vera Miles) se vydávají po stopách zmizelé mladé Marion. Smrtelné napětí stoupá, až nakonec vyústí ve strašný a nevyhnutelný závěr.

  2. 2Psycho II

    Psycho II (1983)

    6.5

    Richard Franklin · 1h 53min · Horor, Mysteriózní

    Po letech léčby v ústavu pro duševně choré je sériový vrah Norman Bates konečně propuštěn. Rozhodne se nastěhovat zpět do nechvalně proslulého starého domu své dávno mrtvé matky, ale brzy zjistí, že ho trápí "její" požadavky, a začne pochybovat o své příčetnosti.

  3. 3Psycho 3

    Psycho 3 (1986)

    5.7

    Anthony Perkins · 1h 33min · Horor, Mysteriózní

    Stále ještě bydlí v ponurém domě na kopci, ke kterému patří nevelký motel. Od konce druhého dílu uplynul jen krátký čas a Norman se právě pustil do opravy a znovuotevření motelu. Zanedlouho přivítá prvního hosta, sympatickou dívku Maureen, bývalou jeptišku, která opustila řád, protože si kladla vinu za tragickou smrt jedné z jeptišek. Norman je šokován, protože dívka se až neskutečně podobá Marion, jeho nešťastné první oběti. Není však jediná, kdo se do motelu nastěhuje. Je tu také zlověstný Duane, kterého Norman zaměstná na noční služby, banda nepříliš slušných bývalých spolužáků, kteří se sjíždí na sraz třídy, a nakonec vlezlý reportér, který hledá tu správnou senzaci pro své senzacechtivé čtenáře a postupně odhaluje Normanovu minulost, a to v tom nejméně vhodném okamžiku - krátce po záhadném zmizení jednoho z hostů motelu. Je víc než jisté, než film skončí, mnozí z těch, kdo se ubytovali, budou mrtví. Ovšem zdaleka není tak jisté, že pachatelem je Norman. Nebo ano?

  4. 4Psycho IV: Začátek

    Psycho IV: Začátek (1990)

    5.7

    Mick Garris · 1h 36min · Horor, Mysteriózní

    Norman Bates, muž, který ve svém motelu zabil několik žen, je vyléčen a volný. Je dokonce šťastně ženatý a čeká se svou manželkou dítě. Volá do rozhlasové talk show na téma matkovražda a svěří se moderátorce, že před lety zabil svou matku a nyní mu prý nezbývá nic jiného, než zabít znovu. Moderátorka se ho snaží udržet na telefonu a jeho záměr mu rozmluvit. Zpovídá ho a Norman se ve vyprávění dostává až na počátek svého děsivého příběhu. Jak mu zemřel otec, když byl ještě malý, jak ho jako kluka jeho šílená matka mučila a dováděla k zoufalství, a to tak dlouho, až ji nakonec v záchvatu žárlivosti, když si domů přivedla nového milence, zabil stejně jako jeho. Tím však začaly jeho skutečné potíže a v motelu, který zdědil, na to doplatilo životem několik žen. Norman prozradí, že ten, koho se chystá zabít nyní, je jeho milovaná manželka, protože se bojí, aby se s jeho dítětem děsivá historie neopakovala.

O sérii Psycho (kolekce)

Sérii otevírá Psycho, na který navazují Psycho II a Psycho 3. Doporučené pořadí sledování odpovídá datům premiér, takže postavy i motivy poznáváte přesně tak, jak je diváci objevovali v kinech.

Průměrné hodnocení celé série je 6.6/10 při 12 590 hlasech. To je dobrý ukazatel toho, jestli má smysl pustit se do maratonu, nebo si vybrat jen nejsilnější díl.

Mezi první a poslední částí uplynulo 30 let, takže na sérii je hezky vidět, jak se měnil filmový jazyk, tempo vyprávění i vkus publika.

Za kamerou jednotlivých dílů stojí Alfred Hitchcock a Richard Franklin. Právě rukopis režie bývá důvodem, proč jsou některé části série výrazně silnější než jiné.

Žánrově se série pohybuje v okruhu: Horor, Thriller a Mysteriózní. Pokud vás tenhle mix baví, Cinefy vám hned pod přehledem nabídne další podobné série i jednotlivé filmy.

FAQ

Kolik filmů má série Psycho (kolekce)?

V katalogu Cinefy najdete 4 filmy z let 1960–1990.

V jakém pořadí sledovat sérii Psycho (kolekce)?

Nejbezpečnější je chronologie premiér – začněte dílem Psycho a pokračujte podle data uvedení, jak je seřazené na této stránce.

Stojí série Psycho (kolekce) za shlédnutí?

Průměr série je 6.6/10 z 12 590 hlasů. U každého dílu na této stránce vidíte jeho vlastní hodnocení, takže poznáte i slabší kusy.

Kde sérii Psycho (kolekce) legálně sledovat?

Otevřete kterýkoli díl a v sekci dostupnosti uvidíte aktuální VOD platformy pro české publikum (data JustWatch přes TMDB).

Další série

Všechny
CINEFY IDCNFFKX4XV30/26/SE/1508